Witaj na portalu poświęconemu druidyzmowi!

Wciąż aktualizujemy nasze cele, tak aby były one odpowiedzią na Wasze pytania, prośby i potrzeby.

Małymi krokami zwiększamy otwartość na kontakt online: pojawi się więcej artykułów, podcastów i filmów poświęconych drodze i praktyce druidów. Ale ważnym krokiem jest otwarcie na kontakt TU & TERAZ poprzez możliwość uczestnictwa w cyklicznych świętach.

Druidyzm w Polsce był, jest i zapewne jeszcze długo będzie – indywidualną praktyką duchową. Jednak wraz z upływem lat, widać rosnące zainteresowanie tą ciekawą, poniekąd uniwersalną i dopasowaną do naszych czasów ścieżką, posiadającą jednocześnie prastare korzenie.

Portal powstał aby zapewnić zbiór niezbędnych informacji o tym czym jest druidyzm i kim są współcześni druidzi. Znajdziesz tutaj kilka ciekawych artykułów, podstawowe informacje o istocie filozofii druidycznej, a także słownik celtyckich nazw, terminów czy bóstw.

Nasza grupa jest zarejestrowana w OBOD (Zakon Bardów, Ovatów i Druidów) i stanowi część Stowarzyszenia W Kręgu, które zostało powołane m.in przez Druida Emrysa. Celem stowarzyszenia jak i działania lokalnej grupy – jest rozwój duchowości i zainteresowania tradycją. Wspólnie, bazując na fundamencie ludów kultur indoeuropejskich organizujemy 8 sezonowych świąt, inicjujemy również wykłady, spotkania, warsztaty i wspieramy tworzenie nowych miejsc kultu. Podczas ostatnich 5 lat naszej działalności powołaliśmy do życia kilka kamiennych kręgów (Pod Olsztynem, Iławą, a nawet w Tatrach), ustawiliśmy kilkadziesiąt kamiennych posągów i symboli na terenie całego kraju.

Od 2021 roku Emrys rozpoczął praktykę jako celebrant – pełniąc funkcję kapłana/opiekuna Rytuałów Przejścia. Jest więc możliwe aby Waszą uroczystość, zmianę w życiu taką jak np. ślub poprowadził druid. Wszystkie informacje znajdziecie w dziale „Rytuały Przejścia„.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą stroną, a także do kontaktu.

Kim jest DRUID?

W czasach starożytnych druid był filozofem, doradcą, nauczycielem i magiem. Druidzi przewodzili w obrzędach i rytuałach, posługiwali się magią oraz wyznaczali daty świąt. Nie byli jednak typowymi kapłanami, gdyż według przekazów historycznych było im znacznie bliżej do miana filozofów. Pełnili funkcje kapłańskie, ale byli pośrednikami pomiędzy ludźmi a bogami. Kierowali rytuałami aby umożliwić ludziom spotkanie z boskością.

Obecnie, mianem DRUIDA określa się osoby, które obrały druidyzm jako swoją życiową drogę lub osiągnęły etap szkolenia „druida”, w którymś z funkcjonujących współcześnie zakonów lub organizacji druidycznych.

Czym jest DRUIDYZM?

Druidyzm jako duchowa droga i praktyka, przemawia do trzech naszych największych tęsknot: bycia w pełni kreatywnym w naszym życiu, bliskiego obcowania z Naturą i uzyskania dostępu do źródła głębokiej mądrości.

Współczesny druidyzm składa się z trzech etapów:

| Barda: historia, mitologia, opowieści i sztuka. Bard jest poszukiwaczem głębszego znaczenia istnienia i inspiracji.

|| Ovata: uzdrawianie, zarówno ciała jak i duszy, honorowanie przodków i kontakt z Innym Światem. Ovat to wieszcz zgłębiający pismo ogamiczne, zioła i praktyki szamańskie.

||| Druida: rytuały, filozofia i etyka. Zgłębianie każdego nurtu doświadczania: racjonalnych, materialnych jak i i tych najbardziej intuicyjnych, mistycznych.