Krótkie zapoznanie z Królem Arturem i kanonem arturiańskim

Legendy o królu Arturze i Rycerzach Okrągłego Stołu od wieków podbijają serca i wyobraźnię ludzi. Te opowieści, zakorzenione w brytyjskim, celtyckim folklorze, to połączenie wątków heroizmu, rycerskości, miłości i przygody. Król Artur, szlachetny władca i jego dzielni rycerze, zgromadzeni wokół Okrągłego Stołu, stali się trwałym symbolem honoru i dążenia do szlachetnych ideałów. Zagłębmy się w fascynujący świat króla Artura i jego legendarnych rycerzy.

Wedle legend, uważa się, że król Artur, centralna postać opowieści, rządził Wielką Brytanią pod koniec V i na początku VI wieku. Urodzony jako syn Uthera Pendragona, miał zostać wielkim królem. Młody Artur wyciągnął miecz z kamienia (lub go zwyczajnie podniósł, wedle bardziej rzetelnych źródeł, była to tylko nazwa miecza, która została zinterpretowana i okraszona magiczną historią miecza tkwiącego w skale i/lub kowadle), a później dobywał słynnego Excalibura, co dowiodło jego prawowitego roszczenia do tronu. Jako legendarny król Artur ustanowił królestwo sprawiedliwości, jedności i pokoju w królestwie Camelot, Albionie lub Krainie Logresu jak nazywano dawniej Wielką Brytanię. Jednym z najbardziej charakterystycznych aspektów legend arturiańskich są Rycerze Okrągłego Stołu. To szlachetne bractwo składało się z najlepszych i najbardziej cnotliwych rycerzy w królestwie. Prowadzeni przez Artura zbierali się przy okrągłym stole, symbolu równości i jedności, gdzie żaden rycerz nie zajmował wyższej pozycji niż inni. Wśród Rycerzy Okrągłego Stołu kilka imion wciąż świeci jasno w tradycji arturiańskiej. Sir Lancelot, znany ze swojej niezrównanej odwagi i miłości do królowej Ginewry, jest często uważany za największego rycerza. Sir Gawaina, znanego ze swojej lojalności i poczucia sprawiedliwości, spotkało wiele przygód. Sir Percival, rycerz o czystym sercu, wyruszył na poszukiwanie Świętego Graala. Szlachetny Sir Galahad, znany ze swojej czystości i duchowości, ostatecznie zdobył mistyczny Święty Graal.

Legendy arturiańskie pełne są wypraw i przygód podejmowanych przez rycerzy. Zadania te często miały związek z poszukiwaniem Świętego Graala, świętego artefaktu związanego z Ostatnią Wieczerzą Chrystusa, który we wcześniejszych pierwotnych podaniach był obecny w pogańskim kulcie jako kielich życia, róg obfitości lub kocioł odrodzenia. Rycerze wyruszali w niebezpieczne podróże, walcząc z mitycznymi stworzeniami, rozwiązując zagadki i poddając się testom moralnym. Poprzez te poszukiwania rycerze szukali duchowego oświecenia, odkupienia i spełnienia swoich szlachetnych ideałów. Legendy arturiańskie przeplatają się z opowieściami o miłości i tragedii. Trójkąt miłosny między Arturem, królową Ginewrą i Sir Lancelotem jest ważnym i nieodłącznym tematem. Romans między Lancelotem i Ginewrą wystawił na próbę lojalność rycerzy i ostatecznie przyczynił się do upadku Camelotu. Tragiczny los samego Artura, śmiertelnie rannego w bitwie, dodaje legendom aurę melancholii i dramatu, a złożoność na pozór prostych postaci – wiąże czytelników i badaczy niespotykanym nigdzie indziej sentymentem i magią. 

Trwały urok legend arturiańskich tkwi w ich ponadczasowych tematach i ideałach. Zainspirowały niezliczone dzieła literackie, artystyczne i filmowe, zdobywając publiczność z różnych pokoleń. Kodeks rycerski wyznawany przez rycerzy, z naciskiem na honor, odwagę i lojalność, nadal rezonuje w bractwach rycerskich. Legendy arturiańskie stały się także symbolem tożsamości kulturowej, reprezentując mityczny złoty wiek Wysp Brytyjskich. Opowieści o Królu Arturze i Rycerzach Okrągłego Stołu przenoszą nas do świata szlachetnych rycerzy, wielkich wypraw i wiecznych ideałów. Trwałe dziedzictwo króla Artura i jego rycerzy przypomina nam o sile opowiadania historii… Bo jeśli dać wiarę legendom… Król Artur nie umarł ( a jeśli nawet), to jedynie śpi ukryty przed światem: w jaskini, bądź na wyspie Avalon, oczekując swojego powrotu – kiedy Kraina Logresu będzie najbardziej potrzebować swojego władcy. 

Druid Emrys Kosek /|\