Poniżej prezentujemy zestawienie najważniejszych pojęć związanych z druidyzmem. Znajdziesz tutaj wiele celtyckich nazw, słów, postaci i określeń, których krótka definicja pozwoli Ci na lepsze rozumienie ich znaczenia, pochodzenia i tym samym głębsze doświadczanie ścieżki druida.

Słowniczek będzie aktualizowany i rozbudowywany o nowe hasła.

Alban Arthan  – jedno ze świąt druidów obchodzone podczas zimowego przesilenia, w wolnym tłumaczeniu „Światło Artura”.

Alban Eilir  – święto druidów podczas wiosennej równonocy, w wolnym tłumaczeniu „Światło Ziemi”.

Alban Elfed  – święto druidów podczas jesiennej równonocy, w wolnym tłumaczeniu „Światło wody”.

Alban Hefin  – święto druidów w okresie przesilenia letniego, w wolnym tłumaczeniu „Światło Brzegu”.

Annwn – w przybliżonym znaczeniu oznacza „nie-świat” i tak określali Inny Świat Walijczycy. Zaświaty, Świat Duchów, Zmarłych.

Awen  (walijski) – troisty, główny symbol druidów. Inspiracja, ogólnie dar lub błogosławieństwo bogów. Odpowiednik irlandzkiego „Imbas”.

Badb – jedna z postaci/wcieleń bogini Morrigan, która pojawiała się pod postacią kruka.

Bard  – w starożytności poeta i gawędziarz, który kształcił się w bardyjskim bractwie. W dzisiejszych czasach ten, kto postrzega swoją kreatywność jako zdolność duchową i który wybiera rozwijanie tej zdolności częściowo lub całkowicie za pomocą druidyzmu.

Beli, Belenus, Bel – celtycki bóg związany ze słońcem, płodnością i ogniem. Jego imię oznacza: świecący, jasny, błyszczący. Utożsamiany z Apollem. Świętowano ku jego czci w czasie Beltane, które najpewniej przyjęło nazwę jako „Ognie Bela” – „Ognie Belenusa”.

Beltane/Bealteinne  – festiwal Druidów poświęcony obchodom wiosny i zjednoczenia Boga z Boginią. Obchody tego święta to tradycyjne dwa ogniska traktowane jako oczyszczająca brama. Obchodzony około 1 maja.

Cailleach – zasłonięta, pani za welonem. Jedno ze starych i pierwotnych bóstw. Określana jako starucha, królowa zimy silnie związana z ciemną porą roku. Wiedząca, Mądra Bogini-Wiedźma.

Druid  – w starożytności filozof, sędzia, kapłan, nauczyciel, doradca i mag. W dzisiejszych czasach ten, który podąża za Druidyzmem jako wybraną ścieżką duchową/życiową, lub który wszedł na najwyższy poziom w Zakonie Druidów.

Eisteddfod (liczba mnoga Eisteddfodau)  – festiwal bardów i konkurs sztuk. Słowo pochodzi z walijskiego, i oznacza „zgromadzenie”.

Imbolc/Oimelc  – święto Bogini Brigid, obchodzone około 1 lutego.

Inny Świat  – świat, wymiar lub rzeczywistość, która istnieje równolegle ze światem fizycznym, którą odwiedzamy czasami w snach lub medytacji i do której druidzi wierzą, że podróżujemy po śmierci fizycznego ciała. Używany jako synonim terminu „Świat Duchów”.

Lughnasadh/Lammas  – Święto Żniw ziarna i chleba, obchodzone około 1 sierpnia.

Mabon – młode słońce, wielki boski syn. Wedle szczątkowych mitów, kojarzony przez Celtów z siłami odrodzonego słońca, które uwięzione było przez siły nocy, ciemności w cyklicznej wędrówce rocznej.

Macha – kolejne wcielenie/siostra bogini Morrigan.

Morrigan – bogini wojny, magii, zniszczenia, ale także płodności, narodzin i zwycięstwa. Określana jako „Królowa Upiorów” bądź zgodnie z jej imieniem: Wielka Królowa, której symbolem przede wszystkim są wrony i kruki. Określana mianem „celtyckiej bogini Kali”.

Nemhain – jedno z obliczy bogini Morrigan, określane dosłownie jako „Panika”.

Nwyfre  – termin druidów oznaczający „siłę życiową”, prawdopodobnie wywodzący się od starożytnego celtyckiego słowa „Naomh” – firmament.

Ogam, Ogham – pismo druidów w formie ukośnych i poziomych znaków opisanych na linii, najczęściej pionowo. Pismo Ogamiczne czyta się od dołu do góry i z prawej do lewej. Dla druidów znaki te były używane tylko w formie magicznej i rytualnej, związanej z kontaktem z Innym Światem. Każdy znak alfabetu odpowiada innemu drzewu. Stworzenie alfabetu przypisuje się bogu Ogmie.

Ovat, Wieszcz  – w starożytności wieszcz, jasnowidz, uzdrowiciel i szaman. W dzisiejszych czasach ktoś, kto studiuje lub praktykuje ziołolecznictwo, uzdrawianie, wróżenie i kontakt z przodkami na ścieżce druidyzmu lub który wszedł na poziom szkolenia Ovata w zakonie druidów.

Odrodzenie Druidyzmu lub „Revival Druidry”  – czas w XVII, XVIII i XIX wieku, kiedy druidyzm został na nowo odkryty.

Przesilenie  – czas latem, kiedy dzień jest najdłuższy, a zimą, kiedy jest najkrótszy. Reprezentują one czasy potężnych wpływów i są obchodzone podczas ceremonii.

Samhuinn/Samhain  – Święto Przodków – czas uhonorowania tych, którzy odeszli, obchodzony około 1 listopada.

Taranis – galijski bóg burzy i piorunów, chociaż w późniejszym okresie jego funkcje zostały poszerzone do roli boga-ojca, opiekującego się przede wszystkim wojownikami.

Torc, Tork, Torque – sztywny naszyjnik, który zyskał na popularności między V a I wiekiem p.n.e. Został przyjęty i rozpowszechniony przez Celtów. Był symbolem władzy, tej religijnej jak i świeckiej. Nosiły go osoby godne czci i dostojeństwa, tak więc bohaterowie, bogowie, wojownicy, władcy i kapłani.