Celtyckie święto plonów

Lughnasadh! (31.07 – 01.08)

To jedno ze starych celtyckich świąt, które związane było z początkiem zbiorów zbóż, a także celtyckim Bogiem Lugiem (Lugh – “Lśniący”).

Okres tego święta wyznacza początek końca lata. Pomimo niezaprzeczalnego królowania słońca – oto nadchodzi czas określany w Irlandii jako “Brón Troghain” – “Boleść porodu”. Ziemia zaczyna wydawać pierwsze plony, a my możemy wyczuć słabnącą moc słońca i nadchodzącą wielkimi krokami równonoc jesienną, która będzie kulminacją obchodów Święta Plonów.

Chociaż żyjąc w naszych czasach, w dobie marketów i masowej produkcji, wielu ludzi nie czuje związku swojego pożywienia z falującym na wietrze zbożem – to jednak wciąż możemy dostrzec i pogłębić połączenie z ziemią i cyklami rocznymi.Wystarczy nam świadomość w spożywaniu posiłków. Aby dostrzec – nawet w zwyczajnej kromce chleba – ziarno i słońce.

Przełom lipca i sierpnia, okres żniw, jest dobrym momentem na pielęgnowanie w sobie właśnie takiego świadomego połączenia z tym co oferuje nam Matka Ziemia. Obfitych Plonów!

Z mocą inspiracji!

🌟

Emrys /|\