Czym jest Druidyzm?

Jest tyle definicji druidyzmu ilu jest druidów. Całkiem możliwe, że tych definicji jest nawet więcej, gdyż każdy z nas może inaczej definiować druidyzm w różnych etapach swojego życia.

Dla wszystkich tych, którzy chcieliby się przyjrzeć historii druidyzmu – najlepszym miejscem będzie oficjalna strona OBOD (LINK), gdzie można prześledzić losy druidyzmu – począwszy od starożytnych druidów, poprzez odrodzenie tego nurtu w XVIII wieku, aż do czasów Rossa Nicholsa i współczesnej filozofii druidycznej.

Warto zajrzeć również do naszego artykułu “O druidyzmie słów kilka” (LINK)

Czym jest druidyzm?

Druidzi zwracają uwagę zarówno na otaczający ich świat materialny, na wszechobecną fizyczną rzeczywistość, ale podzielają tą uwagę w takim samym stopniu na świat duchów i symboli. Druid nie oddziela sfery sacrum od świeckiej codzienności. Postrzega ludzi jako nieodłączny element świata natury. Dla druidów człowiek jest uczestnikiem świata ludzi, zwierząt, roślin, gór, mórz, drzew, księżyca, słońca, gwiazd, pór roku i duchów.

Współczesny druidyzm składa się z trzech etapów. Pierwszym z nich jest etap Barda, następnym Ovata, a ostatnim Druida.

Etap Barda to droga przez historię, mitologię, opowieści i sztukę. Bard jest poszukiwaczem głębszego znaczenia istnienia i inspiracji.

Etap Ovata to nauki związane z uzdrawianiem – zarówno ciała jak i duszy, ale również szczególnie honoruje naszych przodków i kontakty z nimi. Droga Ovata to pismo ogamiczne, zioła i praktyki szamańskie.

Etap Druida to fundament rytuałów, filozofii i etyki. Druidzi zgłębiają każdy nurt doświadczania – zarówno te najbardziej racjonalne i materialne, jak i te najbardziej intuicyjne i mistyczne.